Dřevěná okna nejen do dřevostavby

V pořadu Rady ptáka Loskutáka jsme se seznámili s výhodami dřevěných oken, jejich montáží, barvami...

Dřevěná okna jsou tradiční součástí rodinných domů. Moderní výrobní technologie prodloužily životnost dřevěných oken. Dřevo je vynikající materiál s výbornými tepelně-izolačními vlastnostmi, současné elastické akrylové a UV odolné lazury zajišťují trvanlivost povrchové úpravy. Obavy z nutnosti natírání dřevěných oken již patří minulosti.

 

Eurookna jsou nejen hezká, ale také se dobře udržují a obsluhují. Díky celoobvodovému kování ovládáme okno jedinou kličkou, současně je v zavřené poloze okenní křídlo uzavřeno v mnoha bodech po celém obvodu okna a přitlačeno na těsnící profil.
V současné době se snažíme stavět domy dobře tepelně izolované, proto klademe i velký důraz na tepelně-izolační vlastnosti oken. Proto se již klasická eurookna IV68 s dvojskly stávají minulostí a přednost dostávají silnější profily eurooken s izolačními trojskly SC78 a SC92 , také dřevo-hliníková okna (dřevěná okna s hliníkovým opláštěním).

Aby se skla nerosila

Nežádoucí rosení oken je zaviněno vysokou relativní vlhkostí v interiéru a příliš nízkou teplotou částí okna, zejména v okrajích skla.
Během stavby a zejména mokrých procesů (betonování, omítání...) dochází k výraznému zvýšení vlhkosti, proto je velmi důležité intenzivní větrání. Při nadměrné vlhkosti by mohlo dojít k poškození dřevěných částí oken a samozřejmě i jiného vybavení domu.
Na pravidelné větrání se nesmí zapomínat ani později, kdy už se v domě bydlí a vlhkost ze stavby je vyvětrána, ať už klasicky okny nebo pomocí řízeného větrání rekuperační jednotkou.

Ke kondenzaci dochází na nejchladnějších místech, proto se u oken sleduje jejich vnitřní povrchová teplota, snahou je dosáhnout její co nejvyšší hodnoty. Proto se u kvalitních oken stalo samozřejmostí použití teplých distančních rámečků izolačních skel „Warm Edge". Dříve používaný hliník nahradil plast a nerez, tyto materiály mají mnohem nižší tepelnou vodivost, proto je okraj izolačních skel při jejich použití teplejší. Dalšího zvýšení vnitřní povrchové teploty, která je nejkritičtější v okraji skla, dosahujeme rozšířenou dřevěnou zasklívací lištou. Dřevo je výborný izolační materiál, jeho kontakt se sklem ve větší ploše zamezí šíření chladu z venkovní strany.

Povrchová úprava dřevěných oken

Současná okna jsou povrchově upravována vysoce elastickými akrylovými barvami a lazurami s vynikající odolností proti povětrnostním vlivům a ochranou proti UV záření. Tato povrchová úprava respektuje vlastnosti dřeva, je pružná, pohybuje se dřevem a proto nepopraská.
K prodloužení životnosti je dobré okna ošetřovat udržovací sadou, jedná se o jednoduché ošetření speciálním přípravkem, který se nanáší hadříkem nebo houbičkou. Takto se zacelí případné mikrotrhliny a obnoví hedvábný lesk.
Při odborné aplikaci povrchové úpravy výrobcem a dodržení jednoduché údržby, vydrží okna pěkná dlouhou řadu let. Nedojde k loupání, barva se sprašuje, tím se tenčí její vrstva, jednou bude potřeba barvu obnovit a okna natřít. Ale to neznamená žádné opalování, pouze očištění povrchu a nátěr nezávadnou vodou ředitelnou renovační barvou.

 

SLAVONA s.r.o.
Stálkovská 258, 378 81 Slavonice
tel. +420 384 493 400, fax: +420 384 493 223
www.slavona.cz  

 

Související články:

Dřevěná okna nejen do pasivního domu

Oči domu - okna ze dřeva


7.12.2009
Stavba Domu snů krok za krokem | Nabídka dřevostaveb | Články o bydlení | Stylové venkovské osvětlení | Tradiční český kanafas
EKODŘEVOSTAVBY - ekologické dřevostavby - informační portál o ekologickém stavění nízkoenergetických a pasivních domů.
Doporučujeme: Eurookna | Vchodové dveře | To pravé BYDLENÍ | Galerie o bydlení | EkodřevostavbyEurookna a dveře | Dům snů  | Česká okna a dveře |SLAVONA | Okna a dveře | Keramické lustry na chalupu | Vybavení chalupy | Stavba chalupy