Jak vybírat povrchovou úpravu oken

Pokud preferujeme krásu přírodního materiálu a rozhodneme se pro nákup dřevěných oken, pak je povrchová úprava a její životnost velmi důležitá.
Dřevěná okna SLAVONADřevěná okna SLAVONADřevěná okna SLAVONAUdržovací sada na okna

V současné době se používají akrylové barvy s vysokou elasticitou a UV odolností. Pak záleží na výrobci oken, s jakým systémem povrchové úpravy pracuje. Optimální je materiál, který je určen pro naše podnebí. Aby byla životnost povrchové úpravy co nejdelší, pak by měl být použit systém, který se skládá z impregnace - ochrana proti plísním, houbám a hnilobám (biocidní složka), barevného základu, mezivrstvy, která uzavírá čelní dřevo a výrazně zlepšuje kvalitu a finální vysokotlaký nástřik pigmentovanou lazurou.

Levnější systémy s nižší životností vypouští mezivrstvu.

Ochranu proti působení UV záření poskytují pigmenty, proto jsou příliš světlé odstíny náchylnější k rychlejší degradaci. Nejdelší životnost mají středně tmavé odstíny.
Na životnost povrchové úpravy má samozřejmě také vliv kvalita dřeviny a přesnost výroby.

Největší nepřítelem povrchu je voda

Dřevěná okna mají tu vlastnost, že do sebe nasávají okolní vlhkost. Pokud je relativní vzdušná vlhkost v interiéru příliš vysoká, což bývá hlavně v průběhu stavby, a není zajištěno dostatečné větrání, pak může dojít až k loupání barvy z oken. Tato vlhkost se difúzí dostává do dřevěného profilu a na venkovní straně dojte k odtržení barvy od povrchu okna - bublinám, které se začnou loupat.

Proto je velmi důležité hodně větrat a vlhkost snižovat.

V případě, že se do oken dostává nadměrně vlhkost, i když je vlhkost v interiéru v pořádku (RV 40-50%), pak je vhodné zkontrolovat seřízení oken a jejich těsnost. Další možností problému může být přetlak vzduchu v interiéru např. špatně nastaveným nuceným větráním.

Poškozené okno potřebuje opravu

Během stavby i běžným používáním se může stát, že dojde k mechanickému poškození povrchu okna. Pak je nutné provést opravu, aby se narušeným povrchem nedostávala do okna voda. Hlavně poškození v exteriéru jsou nebezpečná. Proto je vhodná pravidelná kontrola oken. Oprava drobného poškození není ani nákladná, ani příliš viditelná.

Pravidelné ošetření

Pro delší životnost povrchové úpravy a lepší vzhled oken je vhodné jednou ročně provést ošetření udržovací sadou. Jedná se o šetrný čistící přípravek, který se použije k očištění rámů oken a leštící přípravek TOP FINISH, který nanášíme hadříkem. Přípravek TOP FINISH uzavře případné mikroskopické trhlinky a póry lazurového filmu, vytvoří hedvábně lesklý povrchový efekt. Toto ošetření zachrání povrch i po menším krupobití. Tento přípravek můžete preventivně použít vždy, když máte podezření, že k nějakému problému mohlo dojít.

Přednosti dřevěných oken

Dřevěná okna vyžadují péči a kontrolu, odměnou nám je samozřejmě jejich vzhled a příjemný pocit. Ale dřevo poskytuje další výhody jako tuhost spojů, rohové spoje dřevěných oken a dveří zůstávají pravoúhlé. Díky tuhosti dřeva je možné vyrobit větší prvky a lze vyrobit i různá atypická řešení.

ivotnost dřevěných oken je dlouhodobě ověřena praxí a zkušenostmi, díky moderním technologiím se ještě prodlužuje a snižují se nároky na údržbu.
Dřevo je navíc obnovitelná surovina.


16.2.2015
Stavba Domu snů krok za krokem | Nabídka dřevostaveb | Články o bydlení | Stylové venkovské osvětlení | Tradiční český kanafas
EKODŘEVOSTAVBY - ekologické dřevostavby - informační portál o ekologickém stavění nízkoenergetických a pasivních domů.
Doporučujeme: Eurookna | Vchodové dveře | To pravé BYDLENÍ | Galerie o bydlení | EkodřevostavbyEurookna a dveře | Dům snů  | Česká okna a dveře |SLAVONA | Okna a dveře | Keramické lustry na chalupu | Vybavení chalupy | Stavba chalupy