Tepelné čerpadlo země-voda: Dobrá volba i pro moderní dřevostavby!

Výstavba nízkoenergetických a pasivních dřevostaveb je v Česku na vzestupu.
Nízké nároky dřevostaveb na spotřebu energií vedou projektanty a zákazníky k zamyšlení, jaký zdroj tepla je pro jejich vytápění nejvhodnější. Jedním z alternativních systémů, který se nabízí, je hlubinné tepelné čerpadlo země-voda.
foto pytle malty ThermoCem plusNa výkon tepelného čerpadla má velký vliv způsob provedení hlubinného vrtu a kvalita osazení kolektorů.Předností cementové směsi ThermoCem je jednoduchá příprava a dokonalá výplň prostor.

Jaké výhody přináší tento typ vytápění majitelům moderních dřevostaveb? Za všechny jmenujme, že jde o spolehlivý a ekologický zdroj energie pro vytápění, obsluha topné soustavy je pohodlná a „čistá" (odpadají starosti s vynášením popela, skladováním paliva apod.) a je zde možnost klimatizování prostor pomocí podzemního vrtu.

Řešení i pro domy s malým pozemkemPředností topného systému jsou nízké nároky na velikost pozemku.

Základem tepelného čerpadla země-voda s hlubinným kolektorem je zemní vrt o hloubce 80-120 metrů. Předností celého systému jsou proto i nízké nároky na velikost pozemku. U novostaveb lze dokonce vrty pro tepelné čerpadlo umístit pod základovou desku.
Do hlubinného vrtu se pomocí speciální výplňové směsi osazuje plastové potrubí (tzv.kolektory) s cirkulující nemrznoucí tekutinou, která se působením okolního prostředí ohřívá a teplo přivádí k čerpadlu. To je pomyslným srdcem soustavy, které dokáže nízkoteplotní teplo z přírody převádět na vyšší teplotní hladinu - teplo využitelné k ohřevu vody a vytápění.

Jak zvýšit výkon vrtu

Hlubinné čerpadlo země - voda se řadí k nejvýkonnějším a nejspolehlivějším alternativním zdrojům vytápění. Důvodem je relativní nezávislost čerpadla na venkovní teplotě vzduchu nebo sluneční aktivitě. Pod povrchem země jsou podmínky poměrně stabilní, teplota zde neklesá pod 0ºC a podle hloubky se pohybuje od 2ºC do 40ºC po celý rok.

Spíše než klimatické podmínky ovlivňují výkon čerpadla způsob provedení hlubinného vrtu a kvalita osazení podzemních kolektorů. Svou roli hraje tepelná vodivost výplně mezi sondou a horninou. Čím je vyšší, tím snáze se cirkulující kapalina v trubkách ohřívá a tím vyšší je výkon vrtu.

Běžně se pro vyplňování vrtů používá směs cementu a bentonitu, čistý bentonit nebo dokonce jenom původní hornina. Z pohledu tepelné techniky i hydrogeologie však představuje optimální materiál pro výplň hlubinných vrtů „tepelněvodivé" hydraulické pojivo ThermoCem PLUS, novinka v sortimentu společnosti Českomoravský cement, a.s. Obsahuje totiž speciální směs vybraných minerálů, které dobře vedou teplo a mohou zvýšit tepelný výkon vrtu až o desítky procent.

Odolný vůči extrémním podmínkám v podzemí

Spolehlivé fungování hlubinných vrtů s kolektory je podmíněno odolností celé soustavy vůči extrémním podmínkám, které panují pod zemí. Důležitou roli hraje kvalita výplňového materiálu a technologická kázeň v průběhu realizace celé podzemní soustavy.
Suspenze z ThermoCemu se vyznačuje jednoduchou přípravou a dokonalou výplní prostor. Klíčové jsou výsledné vlastnosti výplně: vodotěsnost, mrazuvzdornost (teplota klesá pod 0ºC vlivem provozu čerpadla) a vysoká odolnost vůči agresivním podzemním vodám. Díky této kombinaci má vrt nejlepší předpoklady udržet si dlouhodobě svůj výchozí výkon.

www.thermocem.cz


24.6.2013
Stavba Domu snů krok za krokem | Nabídka dřevostaveb | Články o bydlení | Stylové venkovské osvětlení | Tradiční český kanafas
EKODŘEVOSTAVBY - ekologické dřevostavby - informační portál o ekologickém stavění nízkoenergetických a pasivních domů.
Doporučujeme: Eurookna | Vchodové dveře | To pravé BYDLENÍ | Galerie o bydlení | EkodřevostavbyEurookna a dveře | Dům snů  | Česká okna a dveře |SLAVONA | Okna a dveře | Keramické lustry na chalupu | Vybavení chalupy | Stavba chalupy